ثبت شرکت در چین

 

موسسه تندیس مهان این افتخار را دارد که کلیه امور ثبت شرکت شما در کشور چین (شانگهای - گوانحو) را در اسرع وقت توسط وکیل مجرب در انجام دهد.

 

سرمایه گذاران خارجی برای آغاز فعالیت تجاری خود در بازار چین چندین گزینه دارند:

ایجاد دفترنمایندگی (Representative Office)

تأسیس شرکت مشترک  (Joint Venture Company)

تأسیس شرکت با مالکیت کاملاً خارجی ( Wholly Foreign-Owned Enterprise)

تأسیس شرکت بازرگانی با سرمایه خارجی (Foreign-Invested Commercial Enterprise)

 هریک از ساختارهای مذکور عملکرد متفاوتی دارند که می توانند به تجارت شما در بازار چین کمک نمایند یا مانع آن شوند. بنابراین دقت و دوراندیشی برای انتخاب ساختارحقوقی مناسب به منظور موفقیت بلند مدت بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

1.دفتر نمایندگی:

دفاتر نمایندگی ابزارهای ارزان و مفیدی برای حضور تجاری در چین هستند، به شرط اینکه با دقت آغاز کنید و از برخی اشتباهات رایج اجتناب نمایید. قبل ازسال 2004 که شرکتهای کاملاً خارجی قادر بودند صرفاً در مناطق تجارت آزاد به خرید و فروش بپردازند، دفاتر نمایندگی، شرکت های خارجی را قادر می ساخت تا به طور موثری کالا را در سرزمین اصلی چین به منظور فروش به مشتریان در سایر نقاط جهان خریداری نمایند. هم اکنون آنها برای بسیاری از شرکتها مفید هستند زیرا الزام میزان سرمایه ندارند و می توانند با بودجه اندک شامل اجاره دفتر، آب، برق و تلفن و حقوق کارمند محلی دایر گردند.

دفاتر نمایندگی عموماً می توانند به ایجاد ارتباط میان شرکت مادر در خارج و مشتریان یا عرضه کنندگان بالقوه در محل، انجام تحقیقات بازار، اقدامات مقدماتی برای شرکت هلدینگ، کنترل کیفیت و غیره بپردازند. مطابق فرآیند تعریف شده برای ایجاد دفتر نمایندگی، اخذ ویزای کار، اجازه اقامت و استخدام نیروی محلی بطورقانونی مجاز است و راه را برای بررسی های بیشتر جهت تأسیس شرکت تجاری در آینده هموار می سازد. دفاتر نمایندگی ابزار مناسبی برای شرکت در مناقصات بین المللی، خرید محصولات تولید داخل برای صادرات یا بنگاه هایی که علاقه مند به فروش محصولات خارجی در داخل هستند می باشد.(ثبت تندیس مهان)

ایجاد دفتر نمایندگی اگرچه مزیت هایی دارد اما محدودیت هایی را هم در بردارد. برای مثال دفاتر نمایندگی نمی توانند بطور مستقیم به فعالیت های تجاری بپردازند و هرگونه درآمد حاصل از معاملات تجاری نمی تواند از طریق حساب بانکی دفتر نمایندگی در محل منتقل گردد. دفاتر نمایندگی مجاز به صدور صورت حساب برای هیچ محصول یا خدماتی نیستند. دایرکردن یک دفتر نمایندگی می تواند تا حدی پیچیده باشد بنابراین تحقیق وبررسی دقیق، می تواند از بروز اشتباهات زیر جلوگیری نماید:

 

  • عدم موفقیت در کسب گواهی مناسب برای اجاره دفتر:

مالکان چینی برای اجاره ملک خود به شخصیت های حقیقی و حقوقی خارجی باید گواهی داشته باشند، اما بسیاری علاقمند به انجام این کار نیستند تا مالیات کمتری پرداخت کنند. در هرصورت درخواست تأسیس دفتر نمایندگی بدون داشتن این گواهی رد خواهد شد و ممکن است منجر به اتلاف وقت و  پول (به شرط آنکه پیش پرداختی برای فضای اداری پرداخت کرده باشید) گردد.

  •  انتخاب کارگزار دولتی اشتباه در شانگهای:

شانگهای قاعده منحصر بفردی دارد که مطابق آن تمام متقاضیان گواهی ثبت را از طریق کارگزاران دولتی اخذ می نمایند( اضافه شدن لایه دیگری از هزینه و فرایند اداری). درخواستها از دست موسسات خدماتی حرفه ای گرفته می شود و به کارگزاران داده می شود بنابراین انتخاب کارگزاری بزرگتر و شاید گرانتر قابل توصیه است چراکه آنها مایل به ارائه خدمات بهتری هستند.

  •  شفاف نبودن جزئیات مرتبط با حساب بانکی:

بسیاری از مشتریان به کارگزار خود اختیار افتتاح حساب بانکی می دهند درحالیکه خودشان نیز قادر به چنین کاری هستند. کارگزان نیز بدون مشورت با مشتری بسادگی حساب بانکی افتتاح می کنند بدون آنکه در مورد جزئیات مدیریت حساب ازجمله نرخ بهره بانکی و غیره صحبتی به میان بیاورند که خطراتی دربرخواهد داشت. دفتر نمایندگیباید با مراجعه به شرکت معتبر تأمین نیروی انسانی برای خارجی ها که از سوی دولت محلی در چین واجد صلاحیت شناخته شده است برای استخدام نیروی محلی اقدامکند.

 

2.شرکت مشترک:

تأسیس شرکت های مشترک اولین و معروف ترین شخصیت حقوقی تجاری است که برای خارجی ها در چین مجاز دانسته شد اما از زمانیکه گزینه های انعطاف پذیرتری در قانون شرکتهای چین پیش بینی شده است تأسیس شرکت مشترک از جذابیت زیادی در بین سرمایه گذاران خارجی برخوردارنیست.درواقع شرکتهای مشترک می بایست با دقت تأسیس شوند. هزاران شراکت های ناخوشایند و رویاهای شکست خورده تاریخ تجارت چین را پر کرده است. این گونه شرکتها مجدداً درحال ظهور هستند چرا که تولیدکنندگان چینی به دنبال امنیت بلند مدت در فروش خارجی از طریق شریک خارجی یا دسترسی به فناوری برتر هستند.

یک شرکت مشترک، شرکتی با مسئولیت محدود است که بین یک شرکت چینی و سرمایه گذار خارجی شکل می گیرد که در آن شریک یا شرکای خارجی مالک بیش از 25%از سهام شرکت هستند. شایان ذکر است ایجاد شرکت مشترک، ادغام شرکت داخلی و خارجی نیست بلکه تأسیس شرکت جدیدی است بامالکیت دو طرف که درآن مسئولیت صاحبان سهام محدود به آورده آنها برای تجارت می باشد . مسئولیت و تعهد به شرکت های مادر تعمیم نمی یابد.نکته اینکه معمولا یک شخص حقیقی چینی نمی تواند سهام دار شرکت مشترک باشد.

ایجاد شرکت مشترک در شرایطی که شرکا چیز ملموسی برای ارائه داشته باشند بسیار مناسب است. این نوع شخصیت حقوقی می تواند بعنوان ابزاری برای ورود به بخش صنعتی عمل کند که در غیر این صورت محدود به 100درصد سرمایه گذاری خارجی بود. بطور جایگزین آنها می توانند یک شبکه توزیع ایجاد شده، برند شناخته شده، فرآیندهای تولیدی خاص یا دارایی های دیگری مثل زمین و مجوزهای خاص داشته باشند. (ثبت تندیس مهان) برای جلوگیری از مشکلاتی که در بسیاری از شرکتهای مشترک در گذشته بوجود آمده است، دارایی های شریک را به طور کامل از نظر کیفیت، محدودیت ها و صحت مالکیت ازجمله مالکیت زمین، ساختمان، تجهیزات، پرسنل و حتی دارائی های غیر ملوس مانند مدیریت، انتقال فناوری و پشتیبانی های توزیع و فروش بررسی نمایید.

 

3. شرکت با مالکیت کاملاً خارجی:

در سال 1986 دولت چین خواهان تشویق فعالیت های تولیدی صادرات گرا و جذب فناوری پیشرفته به چین بود. بنابرابن تأسیس شرکتهای با مالکیت کاملاً خارجی مجاز دانسته شد و شرکت های خارجی را از بسیاری از مشکلات شرکتهای مشترک رها می ساخت.

قبلاً خارجی ها صرفاً قادر بودند از طریق شراکت با یک شرکت چینی به فعالیت تجاری درسرزمین چین بپردازند اما شرکتهای با مالکیت کاملاً خارجی100% مالکیت را در قالب شرکتهای با مسئولیت محدود در سرزمین اصلی چین برای سرمایه گذاران خارجی منظور می نمودند.

شرکتهای با مالکیت کاملاً خارجی کنترل و انعطاف پذیری بیشتری دارند ودرعین حال خطرات ناشی از استخدام یک شریک محلی را ندارند. دولت نیز فعالیت های تجاری بیشتری را از طریق این نوع شخصیت حقوقی مجاز نمود و در چارچوب قوانین سازمان جهانی تجارت، چین به عنوان عضو این سازمان صنایع زیادی را آزادسازی نمود.

به خاطر داشته باشید که در واژگان عمومی بین المللی، یک شرکت با سرمایه گذاری مشترک از چندین شریک می تواند یک شرکت مشترک نامیده شود. اما قانون چین همیشه شرکتی که شریک محلی ندارد را شرکت با مالکیت کاملاً خارجی می داند. حتی اگر شرکای خارجی بتوانند مشترکاً درآن سرمایه گذاری نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از این مقاله استفاده نمایید.

4شرکت بازرگانی با سرمایه خارجی:

از سال 2004 سرمایه گذاران مستقیم خارجی می توانند مجوز صادرات-واردات دریافت نموده و شرکت های به طور کامل اجرایی، خرده فروشی و یا شرکت های تجاری با 100% مالکیت خارجی تاسیس نمایند و در چین خرید و فروش کنند. این نوع شخصیت حقوقی شرکت های تجاری با سرمایه خارجینامیده می شوند و طبقه خاصی از شرکتهای با مالکیت کاملاً خارجی هستند.

ایجاد شرکت های تجاری با سرمایه خارجی چندان هزینه بر نیستند و می توانند به سرمایه گذاران خارجی کمک نمایند تا تسهیل خرید و صادرات را با فعالیت های تأمینی و کنترل کیفیت ترکیب نمایند.

مطابق قانون، شرکت های تجاری با سرمایه خارجی می توانند به فعالیت های تجاری زیر بپردازند:

1)صادرات/واردات، توزیع و خرده فروشی

2)خرده فروشی یعنی فروختن کالا و خدمات مربوطه به اشخاص حقیقی از یک محل ثابت و نیز از طریق تلویزیون، تلفن، پست، اینترنت و ماشین های فروش خودکار .

3)عمده فروشی یعنی فروختن کالا و خدمات مربوط به شرکتها ومشتریان ازسازمانهای صنعتی، تجاری یا سایر

4)معاملات نمایندگی بر پایه شرایط قرارداد (کارگزاری یا واسطه گری )

5)فروختن حق امتیاز

شایان ذکراست چنانچه شرکتی محصولات معینی مثل کتب، نشریات ادواری، روزنامه ها، خودرو، داروها، نمک، موادشیمیایی کشاورزی مثل آفت کشها، نفت خام و مواد نفتی توزیع می کند محدود به 49%حق مالکیت وسایر محدودیت ها خواهد شد. با توجه به رویکرد آزادسازی در اقتصاد چین، سرمایه گذاران در صنایع انحصاری مذکور باید منتظرقوانین آزادانه تر باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از این مقاله استفاده نمایید.

برای اطلاع از فرایند ثبت شرکت یا دفتر نمایندگی و الزامات آن می  توانید به این گزارش که به زبان انگلیسی تهیه شده است مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط و نحوه سرمایه گذاری و تأسیس شرکت و مراحل و مدارک لازم برای ثبت شرکت می توانید با کارشناس مربوطه ثبت برند و شرکت در چین در موسسه تندیس مهان تماس حاصل فرمایید.  به برخی سوالات رایج نیز در اینجا پاسخ داده شده است.