موسسه تندیس مهان: مدیر سامانه اعتبار سنجی و رتبه‌بندی وزارت صمت با اشاره به یکپارچه شدن مراحل تقاضا و صدور کارت بازرگانی گفت: درخواست متقاضیان کارت بازرگانی از این پس در سامانه یکپارچه رتبه‌بندی اعتباری در سامانه جامع تجارت بررسی می‌شود.

موسسه تندیس مهان متخصص در ثبت نام و انجام فرایند صدور کارت بازرگانی و شرایط جدید کارت بازرگانی با توجه به این بخشنامه، به کلیه مشتریان خود اطلاع رسانی نمود.

محمد جواد هادی در رابطه با راه‌اندازی سامانه صدور و تمدید کارت بازرگانی گفت: فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی تاکنون به این صورت بوده که درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی توسط موسسه تندیس مهان در سامانه اتاق بازرگانی که از سال‌ها قبل طراحی شده بود ثبت می‌شده و سپس در اتاق شهرستان‌ها بعد از تکمیل اسناد و مدارک  و تشکیل پرونده بررسی و  بعد از آن  اطلاعات در همان سامانه و از طریق کارتابل در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها قرار می‌گرفته و سازمان صنعت  هم آن را در سامانه اتاق بازرگانی تایید و در نهایت کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی صادر  و در اختیار متقاضی قرار می‌گرفت.

 

جزئیات شرایط جدید صدور کارت بازرگانی

 

مدیر سامانه اعتبار سنجی و رتبه‌بندی وزارت صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه فرآیند مذکور تاکنون انجام می‌شد، گفت: اما از این پس با توجه به توافق انجام شده بین اتاق بازرگانی ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی اصلاحاتی انجام شد.

مقررات صادرات و واردات تایید کارت بازرگانی تاکنون بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت  و صدور آن بر عهده اتاق بازرگانی بود و وزارت صنعت سامانه مستقلی برای انجام عملیات تایید نداشت و این عمیات را در سامانه اتاق بازرگانی انجام می‌داد اما به مرور و با توجه به شرایط صدور و تمدید کارت بازرگانی مندرج در ماده 10 آیین نامه مقررات صادرات و واردات، دیگر سامانه اتاق بازرگانی مجهز به شرایط احراز استعلام‌های لازم نبود و براین اساس استعلام مواردی مانند تایید گواهی سوء پیشینه، وضعیت نظام وظیفه، مدرک تحصیلی به صورت چشمی انجام می‌شود که با این شرایط احتمال خطای سهوی و یا عمدی بوجود می‌آمد. 

* درخواست صدور کارت بازرگانی روی سامانه جامع تجارت ثبت می‌شود.

هادی اظهار داشت: در چنین شرایطی بخشی از خبرهایی که در مورد صدور کارت بازرگانی برای افراد واجد شرایط و سو‌ء استفاده از آن شنیده می‌شد مربوط به عدم تجهیز سامانه برای استعلامات لازم بود و ممکن بود این خطاها در اتاق بازرگانی یا وزارت صمت اتفاق بیفتد. 

در شکل جدید صدور و تمدید کارت بازرگانی  وزارت صنعت، معدن و تجارت  تایید را در سامانه خود انجام می‌دهد و به دلیل  تحقق پنجره واحد تجاری کشور،‌ طبق قانون مقررات صادرات و واردات و ماده 3 آیین نامه اجرایی درخواست صدور کارت بازرگانی و سایر کارهای تجارت از طریق کارشناسان موسسه تندیس مهان برای مشتریان جهت سهولت کار انجام میشود. تلفن مشاوره رایگان: 02141858

*  پکپارچه‌سازی فرآیند صدور کارت بازرگانی از طریق سامانه جامع تجارت:

حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه این برنامه بیان داشت: تا قبل از راه‌اندازی سامانه یکپارچه رتبه‌بندی و اعتبار سنجی شاید متقاضی صدور و تمدید کارت بازرگانی  به طور کامل احراز صلاحیت نمی‌شد  اما اکنون و با راه‌اندازی این سرویس الکترونیکی ضمن تسریع در اعلام نتیجه امکان بررسی دقیق‌تر استعلامات وجود دارد.

دهقانی‌نیا بیان داشت: در فرآیند جدید ابتدا متقاضی درخواست خود را از طریق سامانه اعتبار سنجی ثبت و نتیجه به سامانه اتاق بازرگانی ارسال و در آنجا بررسی‌های لازم انجام می‌شود و نهایتا نتیجه به وزارت صمت بازگردانده می‌شود و وزارت صمت پس از تایید، تایید نهایی را به اتاق بازرگانی ارسال و کارت بازرگانی در نهایت با تایید اتاق بازرگانی صادر می‌شود.

*  شرایط صدور و تمدید کارت بازرگانی دیگر آسان نیست.

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه اظهار داشت: در سال‌های گذشته به دلیل سهل بودن برخی مقررات صدور و تمدید کارت بازرگانی ممکن بود کارت بازرگانی برای افراد کم سواد صادر شود که این موضوع زمینه سوء استفاده را برای برخی فراهم می‌کرد. اما در یکی دو سال اخیر با در نظر گرفتن قوانین سخت‌گیرانه تر براساس مصوبه هیات وزیران و دولت تعیین شده شرایط تغییر کرده و اتفاقات و سوء استفاده های قبلی کمتر شده است. 

وی با بیان اینکه با توجه به تغییر شرایط صدور و تمدید کارت بازرگانی گیرنده یک کارت بازرگانی باید دارای یک سری حداقل‌ها باشد، گفت: ضمن اینکه دارنده کارت بازرگانی در سال‌های اول صدور دارای محدودیت واردات است و مالیات برای کارت‌های صادر شده علی‌الحساب اخذ می‌شود و عملا در شرایط جدید امکان فرار مالیاتی به حداقل رسیده است.

طبق استعلامات موسسه تندیس مهان، اعتبار کارت بازرگانی یک ساله است و بنابراین هر ساله استعلام‌های لازم انجام می‌شود و کارت‌های فاقد صلاحیت ابطال می شوند.

شماره تلفن شبانه روزی مشاوره رایگان کارت بازرگانی: 02141858