برای ثبت برند چه مدارکی نیاز داریم و مراحل ثبت برند به چه صورت است؟

امروزه با گسترش کسب و کارها و مشابهت تعداد زیادی از فعالیت ها صاحبان کسب و کارها همواره به دنبال متمایز کردن و شناساندن محصول مختص به خود هستند تا از این طریق علاوه بر افزایش رضایت مندی مشتریان بتوانند رقابتی سالم با دیگر شرکت ها داشته باشند؛ یکی از شیوه هایی که باعث ارتقاء فعالیت‌ها می شود استفاده از برند است، نام خاصی که با ثبت آن می توانید محصولات خود را با نام منحصر به فرد به بازارعرضه کنید‌.

برند :

طرح، نماد، نام، عبارتی که باعث متفاوت کردن خدمات و محصول خاص یک شغل و فعالیت از سایر فرآورده ها و محصولات مشابه شود، را برند گویند.

امتیازات داشتن برند چیست؟

همان گونه که بیان کردیم داشتن علامت تجاری و ثبت آن سبب رونق مشاغل می شود، زیرا ثبت یک برند مزیت‌های زیادی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم داشت :

۱ . برند وسیله‌ای برای شناساندن کالای شما است.

۲ . برند باعث افزایش ماندگاری در اذهان مردم می‌شود.

۳ . برند ابزاری است که می تواند باعث تفاوت و تمایز محصولات شما شود.

۴.  برند،امری که سبب به وجود آوردن ارزش در محصولات می شود.

۵ . برند وفاداری و اعتماد به نفس در مشتریان ایجاد می کند.

۶. و ....

 

مراحل ثبت برند

 

مدارک لازم جهت ثبت برند :

1- تکمیل دونسخه اظهارنامه علامت؛

2- مدارك مثبت هويت متقاضي؛

الف) اشخاص حقیقی: تصویر شناسنامه و فتوکپی کارت ملی

ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت

تصویر شناسنامه وکارت ملی صاحبان امضاء

3- مدارك نماينده قانونی: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی( وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

4- ده نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر درابعاد 10×10 سانتی متر

5- درصورت سه بعدی بودن بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.

6- ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال : جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و ...

7-استفاده از حق تقدم: درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر6ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

8- نسخه ای ازضوابط و شرایط استفاده ازعلامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار.

 

ثبت برند در ایران

 

استعلام نام برند :

چگونه مطلع شویم که نام برند قبل ثبت شده است یا خیر؟

جهت استعلام برند اینکه آیا توسط شخص دیگر به ثبت رسیده یا مشابه نام برند مد نظر شما وجود دارد یا نه، در ابتدا می بایست به سامانه ثبت اسناد و املاک کشور _ بخش استعلام برند به آدرس https://ipm.ssaa.ir مراجعه کنید، در صفحه پیش رو در قسمت عنوان علامت، کلمه ی که برای برند خود در نظر دارید را وارد کرده و سپس در بخش طبقه ‌بندی کالا مشخص کنید که محصولتان درکدام گروه قرار می گیرد و در آخر نیز کد امنیتی پایین صفحه را نوشته و بر روی جستجو کلیک کنید بعد از بارگذاری تشابه هایی که با نام برند مد نظر شما وجود دارد نمایش داده می شود.

مراحل ثبت برند :

  1. فراهم کردن مدارک یاد شده
  2. استعلام گرفتن از برند مدنظر در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور
  3. مراجعه به سامانه اداره مالکیت معنوی به آدرس http://irrpo.ssaa.ir و بارگذاری مدارک و دریافت کد پیگیری
  4. پاسخ به درخواست ثبت برند، سه حالت ممکن است وجود داشته باشد یک: مورد اخطار نقص دو: رد پرونده وسه آگهی نوبت اول؛ اگر جواب دو حالت اول باشد یعنی مشکلی در اطلاعات ارسالی وجود دارد که باید نسبت به رفع آن اقدام کنید، اما اگر پاسخ آگهی نوبت اول باشد یعنی مشکلی در اطلاعات وارد شده نبوده و شما بایستی برای ارائه کردن مدارک برندتان اقدام کنید.
  5. مراجعه به اداره مالکیت معنوی ، تحویل مدارک و واریز هزینه های روزنامه رسمی اول و حق الثبت.
  6. گام آخر، دریافت سند قطعی آگهی نهایی، به شرط آنکه کسی اعتراضی نسبت به برندتان نداشته باشد.

امیدواریم مطالب این محتوا توانسته باشد کمک کوچکی به علاقمندان ثبت برند کرده باشد، درصورت هرگونه راهنمایی در این رابطه می توانید همواره با کارشناسان ثبت تندیس مهان در ارتباط باشید متخصصان این مرکز در تمامی مراحل ثبت برند همراه و مشاور شما خواهند بود.

 

تلفن ویژه: 02141858